Асоциация на книгоиздателите на Китай и страните на централна и източна Европа (16+1)
Асоциация на книгоиздателите на Китай и страните на Централна и Източна Европа
взаимно общуване – взаимно опознаване – взаимна полза
(交流——互鑒——互贏)
На 23 август 2018 година в церемониалната зала на водещото университетско издателство на Китай, ИОНЧЕЛ (Издателство за образователна и научна чуждоезична литература) се състоя тържественото откриване на Асоциацията на книгоиздателите на Китай и страните на централна и източна Европа (АККСЦИЕ).
Декларацията, подписана от участниците в церемонията, можете да прочетете тук.
НАКРАТКО ЗА АККСЦИЕ
Асоциацията на книгоиздателите на Китай и страните на централна и източна Европа е замислена и учредена в рамките на инициативата на КНР “Един пояс, един път”, както и в контекста на сътрудничеството 16+1 (Китай и шестнадесет централно- и източноевропейски държави), под ръководството на китайската държавна администрация за печат и книгоиздаване. Нейната цел е осъществяването на ръководните съглашения от Будапеща и София в рамките на сътрудничеството във формат 16+1, за съвместно развитие чрез съветване и сътрудничество.
Сред основополагащите членове на АККСЦИЕ от китайска страна са:
- ИОНЧЕЛ (Издателство за образователна и научна чуждоезична литература, 外研社), където е и секретариатът на АККСЦИЕ
- Книгоиздателска група на Китай (中國出版集團), която включва “Корпорация за внос и износ на китайски издания” (中國圖書進出口總公司)
- Книгоиздателска асоциация на провинция Анхуей (安徽出版集團有限責任公司)
- Книгоиздателска асоциация на провинция Джъдзян (浙江出版集團數字傳媒有限公司)
- Издателство за образование на провинция Шандун (山東教育出版社)
- Китайско междуконтинентално издателство (五洲傳播出版社)
- Издателство на Нандзинския университет (南京大學出版社)
- CCTSS – Фонд за преводи и изследвания на китайската култура и литература (中國文化譯研網) и др.
а от страните на централна и източна Европа (СЦИЕ), издателствата:
- Onufri Publishing House (Албания)
- Knjizevni Klub (Босня и Херцеговина)
- Изток-Запад (България)
- Sandorf Publishing (Хърватско)
- Kossuth (Унгария)
- Janis Roze Publishers (Латвия)
- Македоника Литера (Македония)
- Marszałek Publishing Group (Полша)
- Wydawnictwo Akademickie Dialog (Полша)
- Libris Braşov (Румъния)
- Draslar Publishing (Сърбия)
- Sodobnost International Publishers and Agents (Словения)
1. Какво представлява АККСЦИЕ?
Асоциацията е учредена като сдружение с нестопанска цел; главната ѝ мисия е да улесни сътрудничеството между китайските и централно- и източноевропейските книгоиздатели.
2. Основна цел
АККСЦИЕ има за цел да подпомага сътрудничеството в книгоиздаването и културния обмен между Китай и СЦИЕ, така че да се усили взаимното доверие, взаимното изучаване и взаимната полза, както и да се създадат и подпомогнат връзки между хората за неопределено дълго време напред.
3. Цели на развитие
Асоциацията ще разширява влиянието си, като работи с представителни издателства от Китай и СЦИЕ в областта на образованието, науката, академичното знание, хуманитарната и детската литература, като споделя ресурси, предоставя предимства, развива сътрудничество и печели ползи за всички нейни членове. Членовете на АККСЦИЕ ще се стремят към нейното поддържане и развитие, за да се изгради тя като книгоиздателски съюз от световно значение.
4. Функции
Асоциацията ще се ползува от съответните силни ресурси на своите членове, за да изгради удобна за поддържане комуникационна система и платформа за сътрудничество, подпомагайки взаимното изучаване и взаимните изгоди между книгоиздателите от Китай и СЦИЕ.
4.1. Подобряване обмена на информация:
4.1.1. Съпоставяне на книгоиздателски профили и каталози с авторски права на книгоиздателите от Китай и СЦИЕ, предоставяне на годишни обновления за членовете на АККСЦИЕ.
4.1.2. Редовна обмяна на книжовни новини между членовете на АККСЦИЕ, както и своевременно оповестяване на най-новите тенденции в книгоиздаването.
4.1.3. Събиране и сортиране на информация за защитата на авторските права, производството на книги и книжния пазар в Китай и СЦИЕ, и представянето на изследователски доклади.
4.2. Подпомагане на търговията с авторски права
4.2.1. Организиране на съвместно участие на членовете на АККСЦИЕ в панаири на книгата в Китай и СЦИЕ, на книжовни изложение и промоции на авторски права.
4.2.2. Организиране на семинари по книгоиздаване за деца, академични издания, електронно книгоиздаване и др. Целево намиране на подходящи автори и книгоиздатели с цел улесняване търговията с авторски права.
4.2.3. Предлагане на учебни курсове по търговия с авторски права, споделяне на новите тенденции на търговията с авторски права в Китай и СЦИЕ и изучаване на отделни случаи с цел усъвършенстване на квалификациите на членовете ни в търговията с авторски права.
4.3. Разширяване каналите на книгоразпространение
4.3.1. Промоции на значими книги и интеграция на книгоразпространителските канали сред членовете на АККСЦИЕ, чрез създаване на съвместни издателства по места, на редакторски отдели по теми и на тематични книжарници и т. н.
4.3.2. Разширяване каналите на книгоразпространение и продажба чрез усилване сътрудничеството между отделните книгоиздатели и книжарници, библиотеки, културни центрове, колежи и университети, институтите “Конфуций” и т. н.
4.3.3. Пълноценна употреба на цифровите платформи за книгоразпространение на членовете, с цел усилване разпространението на електронните издания на книги; изучаване на международните пазари за цифрови издания и комуникации чрез нови медии.
4.4. Образование и подготовка на професионални кадри
4.4.1. Привличане сътрудничеството на експерти като китаисти, писатели, преводачи, издатели и др., укрепване на връзките ни с тях и постепенно изграждане на съответните ниши от таланти.
4.4.2. Съсредоточаване върху изграждане на международни редакторски екипи, висши мениджъри на авторски права, бизнес мениджъри, и висококвалифицирани преводачи чрез разнообразни обучителни програми.
4.4.3. Предлагане на преводачески услуги в национални условия и култури на предприятия и обществени институции в Китай и СЦИЕ, с цел подобряване ефективното общуване между нашите членове.
5. Работен механизъм
- Асоциацията работи като връзка между членовете ѝ за редовно сътрудничество и споделяне на ресурси. Всички членове трябва дейно да изпълняват задълженията си.
- Асоциацията е открита организация, която ще влезе в сътрудничество с повече издатели и културни институции в Китай и СЦИЕ, които се интересуват от такова сътрудничество в рамките 16+1.
- Асоциацията ще състави от 3 до 5 годишен план и ще провежда пленарни срещи поне веднъж в годината, за да обсъжда и взема решения по годишни приоритети.
На тържественото откриване на АККСЦИЕ присъствуваха:
Специални гости от Китай:
- От Министерство на външните работи на КНР: г-жа Хуо Юджън (霍玉珍), специален представител на МВнР на КНР за сътрудничеството между Китай и СЦИЕ.
- От бившата Държавна администрация по печат, публикации, радио, филми и телевизия: г-н Джао Хайюн (趙海雲), зам.-генерален директор на Отдел за внос на публикации, бивша Държавна администрация по печат, публикации, радио, филми и телевизия.
- От Асоциацията на китайските книгоиздатели (АКК) и Асоциацията на международните книгоиздатели (АМК), г-н Ли Пън-и (李朋義), вицепрезидент на АКК, член на изпълнителния комитет на АМК.
- От Пекинския университет за чужди езици (BFSU): г-н Дзя Уъндзиен (賈文鍵), вицепрезидент на BFSU
- От МВнР на КНР: г-жа Гао Жуй (高睿), съветник на Отдела по европейските дела към МВнР на Китай.
- От бившата Държавна администрация по печат, публикации, радио, филми и телевизия: г-н Гун Цихуей (巩奇慧), висш служител на Отдела за внос на публикации.
Гости от дипломатически мисии на СЦИЕ:
- РУМЪНИЯ: Г-н Басил Василика Константинеску, извънреден и пълномощен посланик на РР в КНР
- ЛИТВА: Г-жа Ирена Скарджиувене, министерски съветник при посолството на Литовската република в КНР
- ЧЕХИЯ: Г-н Лудовит Катушчак, политически съветник при посолството на Чешката Република в КНР
- СЛОВАКИЯ: Г-н Мирослав Томо, съветник при посолството на Словашката република в КНР
- БЪЛГАРИЯ: Г-жа Деница Чернева, пресаташе, отговорник по култура и образование към посолството на Република България в КНР
- ЧЕРНА ГОРА: Г-н Дамир Сабанович, първи секретар на посолството на Черногорската република в КНР
- ЛАТВИЯ: Г-жа Ангелина Максимова, трети секретар на посолството на Латвийската република в КНР
А още и: