Съществува ли новоезичество?
Моят отговор на този въпрос е отрицателен. В древността е имало почитание на „много богове“, но то не е било състояние на противене срещу новото богооткровение, дадено този път не само на избран народ, но на цялото човечество. Преди проповедта на пълнотата на Истината-Личност, езичество е означавало незнание, но когато детето не знае, то не е все още враг на знанието, а просто в диво по отношение на знанието състояние.
Това, което днес някои наричат „ново езичество“ е по същината си антихристиянство. Това се вижда особено ясно на Запад, където християнството е отхвърлено първо откъм върха на пирамидата на властта, а постепенно и от простолюдието, увлечено от „ценностите на новото време“. Древното езичество не е беснувало против самото християнство, а против „неприспособимостта“ му към тогавашните ценности, възприемало го е като конкурент на себе си, т.е. изходната мотивация е била на самозащита, на отстояване на „традиционните ценности“, а християнството е изглеждало на „традиционния езичник“ като нововъведение, понякога безумно.
Сегашното положение няма общо с тогавашното. Сега познаха – и намразиха. Постхристиянството никога няма да бъде „неоезичество“, защото езичникът все още е жаден за истината и това обяснява първите три века на оцеляване на християнството сред люти гонения. Жаждата за истината е присъща на юношеското човечество. Отвращението от истината поради любов към греховете е присъщо на престарялото човечество.
Днешното антихристиянство е ясно заявено недвусмислено, развито в течение на векове отношение към познатия и отхвърления Бог. То е онзи печат, който не може да се изтрие от човека, защото след като е познал и отхвърлил Истината, той не може да се надява нито на „нова истина“, нито на покаяние – всяка нова истина ще бъде преобразена стара лъжа; а покаянието е отхвърлено априори. Днешното антихристиянство е ясно заставяне на страната на богомразеца. То е причащение с енергиите на дявола заради самия дявол. То е удавяне в тези енергии; надежда имат само „непосветените“, тези, които въпреки старостта на човечеството, са запазили в себе си копнежа на юношата по неизменната Истина, наречена Любов!
(Личен дневник, 2 юни 2021 г.)