Първа обич (разказ за Ран Босилек)
Пролетта на хиляда деветстотин и шеста година беше слънчева. В малкото по туй време градче Габрово тя не даваше мира на децата. Току надничаше през разтворените прозорци на класните стаи и зовеше палавите душички навън — към нагиздените с върби брегове на Янтра, към полето с отрупаните с цвят трънкосливки или към пробудените горички.
Учителите бяха в чудо. Какво да сторят, за да отърват децата от магията на пролетта? Това беше през тази пролет една от най-големите грижи на всички преподаватели. И всеки воюваше със слънчевата гостенка както знаеше и както можеше. Едни подръпваха оглушалите за уроците детски уши. Други молеха палавците да внимават.
Бореше се с пролетната омая в училището на квартала «Падалотто» и двадесетгодишният първоначален учител Генчо Станчев Негенцов. Но се бореше по чуден начин… Забележеше ли, че детските очи започват да поглеждат честичко към огрените от слънцето прозорци, той заставаше сред стаята. И подкачваше да разказва на палавата аудитория някоя от ония дивни приказки, които беше слушал като малък от майка си. Или прочиташе на малчуганите стихове, нарочно подбрани от много книги за тях. Децата тутакси стихваха. Очите им се вторачваха в сладкодумния разказвач. А сърцата им — поведени от мелодичния му глас по приказните светове — забравяха, че навън грее слънце, ехтят птичи песни, цъфтят цветя. Само слушаха и… слушаха.
Славата на сладкодумния учител скоро премина стените на класната му стая. Разнесе се по домовете на учениците. И неусетно отделението на младия Негенцов взе да се пълни със странни гости… Момченца и момиченца, още не тръгнали на училище, започнаха да идват с батювците и какичките си при него, за да послушат и те приказките и стихотворенията…
Веднъж, когато децата бяха излезли на двора, една от тези доброволки изтича с поруменели бузички при младия учител. Повдигна се на пръсти, дръпна го за ръкава на палтото му и изчурулика:
— Учителе, напиши едно стихотворение и за мене!…
— Какво стихотворение, Минке? — усмихна се младият човек.
— Такова… като тия, дето ни чете днеска в клас! .. . Кака ще ме научи да го казвам, когато дават забава…
Усмивката изчезна за миг от лицето на учителя. Той стана сериозен. Замисли се… Наистина защо да не напише нещо за това дете с грейналите очи. За златните му косици, за червените му като ябълки бузички… Може да излезе нещо хубаво! … И обеща:
— Ще напиша, Минке… Ала ще дам стихотворението на кака ти — да те научи да го казваш, само ако тя и другите деца от отделението го харесат!
Тая вечер младият учител седя до късно в бащината си къща с двете липи отпред и дълго работи. Пред погледа му непрекъснато се мяркаха ту златните косици на Минка, ту нейните зачервени от играта бузички, ту безкрайната вяра в очите й, че учителят може всичко … А когато на следната утрин отиде в училището, в джоба на палтото му се гушеше един лист от ученическа тетрадка. Там двадесетгодишният Генчо Станчев Негенцов беше преписал на чисто с едрия си равен почерк своето първо стихотворение. То носеше необичайното заглавие «На косичка» и беше подписано с още по-чудното име — Ран Босилек…
Децата харесаха много стихотворението. А мъничката Минка научи да го казва толкова хубаво, че когато излезе на сцената, слушателите я извикаха три пъти да повтаря все него… Това насърчи младия учител. И той изпрати първата си творба до редакцията на излизащото по туй време в град Плевен детско списание «Светулка». Редакторът Георги Стоянов също хареса стихотворението и го напечата в шестата книжка на списанието.
Така в българската литература за първи път се появи писателското име на габровския учител Генчо Станчев Негенцов — Ран Босилек!…
През хиляда деветстотин и десета година Генчо Негенцов напусна учителствуването и замина за столицата да следва литература. Но жадното му за повече знания сърце не го остави дълго време и тук. След година той отиде да се учи в Мюнхен, Германия. А на следващата година — хиляда деветстотин и тринадесета — доскорошният габровски учител се записа в така наречения «Нов университет» в Брюксел, Белгия, който завърши с най-голямо отличие и докторска степен по юридически науки… Ала нито следването в София, нито учението в чужбина, нито по-късно адвокатската дейност можаха да откъснат трудолюбивия младеж от поетичните му занимания. Името Ран Босилек през тия години се явяваше все по-често и по-често по страниците на нашите детски списания — ту под песни, ту под стихотворения, ту под сладкодумни приказки или весели писма в римувана проза. В песните на Ран Босилек бълбукаха горските поточета, жужукаха трудолюбивите пчели, пееха безгрижни птички. В стихотворенията си поетът възпяваше труда, омайната родна реч, бащината стряха, пролетта, родната плодна есен. А приказките му и веселите писма за патилата на баба Цоцолана и нейните внуци пленяваха детските сърца, разсмиваха ги, развеждаха ги из своя очарователен свят…
Към края на хиляда деветстотин двадесет и трета година Ран Босилек прие с готовност поканата на издателство «Хемус» и премина на работа в него. Стана редактор на списание «Детска радост» и на всички други издания в детско-юношеския отдел на издателството.
Това беше съдбоносна стъпка в живота му. От тоя момент юристът д-р Генчо Станчев Негенцов отстъпи изцяло и завинаги мястото си на сладкодумния разказвач и големия приятел на децата — поета Ран Босилек …
Когато отидох при Ран Босилек, за да ми разкаже най-свидния си спомен от детските години, той пак пишеше нещо за своите многобройни приятели — децата. Ала щом чу желанието ми, стана от бюрото и се усмихна широко:
— Мъчна задача за човек, прехвърлил седемдесетте години!… Нали на тая възраст цялото ни детство прилича на низ от бисери, кой от кой по-мил, по-свиден … Но като е за децата, ще се опитам да отделя едно зърно от броеницата на моите детски спомени!
И след малко изпитах отблизо завладяващата сила на неговия глас — същия глас, който преди повече от петдесет години беше победил пролетната омая в сърцата на своите ученици…
— Бях ученик във второ отделение… — започна Ран Босилек. — Учеше ме учител, но колкото пъти срещах учителката на трето отделение — една мила русокоса девойка, — винаги съжалявах, че не ни учи тя. Познавах я от любителско представление, в което тя играеше главната роля. А аз — по препоръка на моя учител — трябваше да кажа няколко думи на сцената, като дете на дрипав просяк. На първото упражнение не можах да кажа както трябва тия думи и потънах в земята от срам. Готов бях да заплача, да избягам. Но в тоя миг сетих една нежна ръка да докосва косата ми. И някой мило ми пошепна:
— Не бой се, момченце! Отпусни гласа си и кажи още веднъж, каквото има да казваш, ей така!… — и изрече моите четири думи така хубаво, че аз се побоях да ги повторя.
Беше тя, русокосата учителка на трето отделение.
Когато най-после повторих ролята си, учителката остана доволна. Доволен беше и моят учител. А аз — о, аз в тоя миг бях най-щастливият човек на света!…
Една събота следобед същата учителка събра учениците от нейното и нашето отделение да ни чете приказки. Аз седнах на първия чин и зачаках със затаен дъх… След малко учителката взе новата книжка на списание «Звездица» и ни прочете оттам приказката за «Чудната кутийка».
Кой не знае тая приказка за Доброто момченце, което помага на котенце, на кученце и на жабче … Те го обикват и от сърце му се отплащат — подаряват му кутийка, от която то получава каквото пожелае.
Познавах и аз тая приказка от по-рано. Но сега учителката я прочете тъй хубаво, че тя ми се стори съвсем друга — много по-сладка, много по-увлекателна. И котенцето, и кученцето, и жабчето, и черният човек, и майката — всички оживяха пред мене. И всички ми станаха и близки, и мили.
Когато си отивах в къщи, в сърцето ми горяха две желания — да имам два лева за списание «Звездица» и да се науча да чета като русокосата учителка…
Вечерта не заспах до късно. Все си мислех отде да взема два лева, за да имам и аз книжки с такива хубави приказки. Майка ми, бедна вдовица с многобройна челяд, не можеше да ми ги даде. И никога не бих й ги поискал — нали толкова пари по онова време бяха цяло богатство! Тогава?… Ех, защо нямах чудната кутийка на детето от приказката, която дарява кой каквото пожелае! Как лесно би се свършило всичко!… Мислих, мислих, най-после намислих и заспах.
На сутринта в неделя тръгнах от нашата къщичка към черквата. Очите ми не се отделяха от неравните камъни, с които беше настлана улицата. Чувал бях, че някои хора, както си вървят, намират изгубени пари… Защо и аз да не съм от тия щастливци? Защо и аз да не намеря някои изгубени два лева?
Вървях и все си мислех как ще намеря сребърната монета, как ще я занеса на русокосата учителка, как ще получа «Звездица». Аз виждах вече хубавите картинки… Чета и препрочитам приказката. Научавам я наизуст. Разказвам я пред другарите си. Учителката ме слуша. Усмихва ми се одобрително. Радост завладява цялото ми сърце. Хубаво и светло е на душата ми.
Така унесен, с наведени и търсещи очи, отидох и се върнах няколко пъти от къщи до черквата…
— И намерихте ли двата лева? — прекъснах нетърпеливо писателя.
Той се засмя. И през усмивка завърши:
— То се знае, два лева не намерих! … Но в оная паметна утрин аз спечелих нещо много, много по-ценно — у мене тогава пламна първата обич към хубавата книга! Тя ми откри съкровищата на световната литература. Тя ме накара да позная отрано прелестта на родната реч и да я обикна с цялата си душа. Тя и до днес дава смисъл и красота на живота ми!…
Когато се сбогувах с писателя и си тръгнах, из пътя още веднъж мислено разлистих някои от неговите книги, така много радвали дните и на моето детство… Припомних си някои от приказките, събрани в книгите му: «Неродена мома», «Незнаен юнак», «Жива вода», «Косе Босе» и «Заю Баю». Развълнуваха пак сърцето ми някои куплети из. стихосбирките му: «Чик-чирик», «Синчец», «Весели очички» и «Нова песен». Посмях се от сърце на патиланските истории от сборниците му: «Бате Патилан», «Патиланско царство», «Патиланчо на село» и «Патиланско училище». Мярнаха ми се прекрасните илюстрации в тях. И накрая неволно от гърдите ми се изтръгна:
— Наистина каква дълбока обич към книгата трябва да е имало в сърцето на техния създател! … И каква безпримерна вярност на тази първа обич!…
Георги Русафов, 1960