Онзи ден, когато за пръв път влезна в селото с потерята си, за да прогони комитите, най-напред срещна нея. Нарамила искрящи от слънцето бели харкоми (менци), които се полюшваха върху вита кобилица, ситнеше по нанагорнището. Тя беше стройна като топола, с ален ръченик, който прикриваше смолистата, сплетена на една плитка коса. Дълго Сюлейман стоя загледан в нея. Погледът му шареше низ кръшната ù снага. Дръпна юздите. Конят изцвили и като вихър след нея се понесе. Тя се извърна. Кафявите ù очи стрелнаха пашата, а по бялото ù лице сянка на страх и досада премина.
— Какво, ага, къде си тъй запрепускал — със свито сърце проговори тя. Той стоеше прегърбен на коня, не знаеше какво да отговори. Много жени бе срещал, а в харема му не една загуби своята младост. Където и да минеше, навсякъде с поклон и боязън го посрещаха. Жените бягаха, а мъжете, свили ръце в юмруци, заканително след него гледаха, но и те не смееха по пътя му да минат. А таз «гяурка», вместо в калта по очи да падне, дори го първа заговори.
— Видях те одеве на бунара и конят ми вместо по пътя след теб се понесе.
— Ех, господарю, с мен защо се подиграваш? Остави ме на мира, че тейко у дома ме чака. А какво ще кажат и комшиите, мома насред пътя с турчин да говори.
Злорада усмивка прогони бръчките по лицето на пашата. Нищо не каза,
дръпна юздите и отмина нататък.
*
Месец мина, откак бе заседнал в селото, но вместо в балкана все по
кръчмите стоеше.
Една вечер, когато луната току-що се бе издигнала и щедро разхвърляше сребристите си кичури над реки и планини, той се измъкна от кафенето. Полюшваше се, подкрепян от няколко сеймени, когато почука на кованите порти на кехаята. Отвътре се чу отпаднал старчески глас, примесен с вой на кучета. Вратата изскърца и пред прага застана едър, пречупен от годините мъж. Като втренчи поглед в сянката пред него, той изтръпна, преви се на две, но бързо се овладя и със сподавен глас заговори:
— А, ти ли си, ефенди. Виж каква изненада. Да се не надяваш, че такъв висок гост и нас, гяурите, ще посети. Но какво чакаш, влез, изпълни къщата ми с радост.
Сянката се отдели и пристъпи напред. Без да погледне стопанина, премина през двора и блъсна някаква врата.
След него влезе кехаята, а малко по-късно, с поднос, на който димяха две турски кафета, дойде и Донка. Светлината на огнището я правеше по-стройна и висока. С побледняло лице и чудно извити вежди, тя изглеждаше още по-красива. Сюлейман не сваляше очи от нея, опипваше я с очи. Желанието му се разгоря с още по-голяма сила. Без да погледне Велко и кафето, той заговори бързо.
— Стопанино на тази къща и ти, алтън девойче, чуйте какво ще ви кажа. Но за ваше добро не отказ, а съгласие искам да чуя. Харесвам те, хубава Доно, и туркиня ти ще да станеш. На Филибе ще те водя, та и в мрачните ми сараи слънце да погрее.
Бледото ù лице стана още по-бледо. Очите ù се разшириха, но вместо предишния страх в тях решимост пламтеше. Остави кафето на миндера и със сподавен глас заговори:
— Не, ага, аз няма да дойда. А и братята ми са далеч оттук. Чак в Беломорието с овцете отидоха. Без тяхна благословия ни крачка няма да сторя. А и сърцето ми по друг копнее. Той е тук, в балкана, и с него сме се клетва клели гроб раздяла да ни бъде.
— Ех, гяурко глуповата! Братята ти кой ще чака и твойто сърце ще вярва!
— Не, ага, тя няма да дойде. По-добре през трупа ми я преведи, отколкото да видя, че ти си я докоснал — с треперещ от вълнение глас проговори старият комита.
Сюлейман скочи. Устните му затрепераха. Застана пред вратата, измъкна кривия си ятаган и подсвирна няколко пъти. Отвън се чу тропот на копита. Кучетата от страх заскимтяха. Стълбата изскърца и на входа застанаха със заредени авзалии няколко турци. Кръвясалите им очи зашариха из стаята. [авзалие — пушка или пищов, които се възпламеняват чрез капсула]
— Бързо хванете тоз гяур и през чардака го хвърлете, а тази вълчица на моя кон привържете!
Донка сякаш се бе вкаменила, но когато един нисък, с циганско лице турчин се приближи и се вкопчи в нея, блъсна го и се спусна кьм вратата. Тук друг я посрещна, замахна и тя се строполи на пода, някой сграбчи косата ù и я помъкна през стълбите надолу. Като на сън чу вик, нещо тупна на двора.
Минаваше полунощ. Донка се размърда, но вместо киченото халище в ръката си държеше няколко тревички. Главата ù бучеше. Огнени кръгчета като зли вещици ситняха пред очите ù. Надигна се, разтърка лицето си, от недоумение дори не извика. Вместо в малката си стаичка тя лежеше на тази поляна. Погледна нагоре. Далеч по небето едва мъждукаха звезди. Те тръпнеха и сякаш прощален поздрав на луната пращаха, която се спускаше над черните очертания на борове и канари. Встрани гореше огън. Една сянка се наведе над нея и впи костеливите си пръсти в разпилените ù коси.
— Е, хубавице, най-после се събуди. А ние вече помислихме, че не на мен, а на аллаха ще гостуваш.
Тя се сепна. Някакво странно чувство я обземаше. Протегна ръце, искаше да ги впие в шията на прегърбеното тяло, която се бе надвесило над нея, но силите ù не достигаха.
— Българко, защо се още ти противиш. Това е мойта воля. Срещу нея що можеш да сториш!
— Разбрах, че съм вече твоя и връщане назад няма. Но да тръгваме по-бързо, че до Филибе път ни чака!
Странен беше гласът ù, а погледът ù, устремен към пътеката, която прорязваше скалите, блестеше като острие на нож. Спасителна мисъл бе дошла и усмивка разцъфтя по алените ù устни, неизпитали още що е първа целувка.
Сюлейман плесна с ръце. Весел вик проехтя в нощта. За миг конете бяха
оседлани, а Донка стоеше в прегръдките му, леко превързана с атлазено ремъче
за коня. Веч не се противеше, дори песен подхвана. Пееше за планината и
китните поляни, за Гордю войвода и разбитите момински мечти. Тя пееше,
а бездните под нея с ехото ù отвръщаха. Тих ветрец http://petkohinov.com/)