Китайски за 10 минути?
Системата на Сюе Шаолан, демонстрирана във видеото по-долу, вече съм я виждал, има и други сходни с нейната, но тя “работи” само в началото, за простите йероглифи, които са по произход ПИКТОграми (人,木,火,山) или идеограми (森,林,姦,囚). За подавящото множество йероглифи, които са идеофонограми (и по силата на това, понякога нямат “логично” или удобно “асоциативно” обяснение (韶,歎,羸), няма как да работи. А принципът на нарастване на обема от знания на йероглифите е принцип на асоцииране на познато и непознато, на усвоено и ново, при което понякога йероглифите са много сложни за окото, но могат да бъдат прости за ума.
От опит съм установил, че и най-сложните йероглифи могат да се запомнят и без много писане, при условие, че от самото начало на учениците е преподадена базата от радикали в логична, “линейна” (а не учебникарска) последователност. Това е едно от достойнствата на системата на Сюе – тя базира преподаването именно върху системата от радикали (без да я обвързва с общ курс по китайски, където по неволя трябва да се съобразяваш и с принципите на фонетика, синтаксис, граматика и дори социолингвистика…).
Системата на Сюе Шаолан е базирана на “прост-за-окото” принцип, затова няма да работи в по-високите нива на писмеността. Моята идея (тя не е собствено моя) е от самото начало да се работи по посока “прост-за-ума”, тоест, да се усвоява не картинната, а генеративната логика на йероглификата, при което в началото на процеса ще има малко повече усилие “за окото” с цел облекчаване на усилието за ума на по-високите нива на работа – и тук с много добър ефект може да се приложи нейната идея, – но като подготовка за реалното учене на йероглифите, които просто НЯМА КАК да се изобразят чрез картинки, бидейки основани на различен принцип. Чужд ми е и принципът “whatever works for you” по отношение на ТОЧНИТЕ знания (примерът с йероглифа огън, който е пиктограма, а не “човек в огън, който крещи за помощ” – това вече е идеограма и преподаване на невярно знание). Там, където няма точни знания е добре преподавателят просто да каже с духа на китайски учен: не зная, но ще науча и ще ви кажа следващия път.
Ето защо отговорът ми на идеята “китайски за 10 минути” е: да, за деца, за изучаващи китайски “за 10 минути”, тоест за удоволствие, а не за сериозни занимания и работа – това ще работи до изчерпване на нивото начинаещи. Но да се претендира за по-високо ниво от това би било неуважително към желаещите знания, а не забава. На начално ниво обаче системата е наистина ПРЕВЪЗХОДНА и, с тази уговорка, може да се препоръча. А един умеещ учител може да я приложи и използва като чудесна основа за цялостно обучение по китайска йероглифика.
Желая ви приятно гледане!